Skip to content

Antivirüs İncelemesi

antivirus1

Yazıma başlamadan önce antivirüs programları hakkında söyleceğım çoğu şeyin kendi bilgi, kanaatime ve tecrübelerime dayandığını belirtmek istiyorum. Bana güveniyorsanız buyrun antivirüs olayını beraber inceleyelim. Öncelikle antivirüs programları günümüzde kaçınılması zor bir gerçek halini aldı. (Linux ve unix tabanlı işletim sistemlerini burada hariç tutuyorum.) Her bilgisayarda bir antivürüs programı şart. Tabii akla ilk gelen soru hangisi daha iyi? Hangisi daha hesaplı ? Hangisi bilgisayarı yorar ?

Hangisi daha iyi sorusu genel olarak kötü bir soru çünkü antivirüs programların birbirlerine göre iyi oldukları alanlar var. Mesala A antivirüs programı istenmeyen elektronik posta konusunda başarılıyken, B antivirüs programı bilgisayarı çok az yoruyo olabilir. Şimdi dilerseniz antivirüs olayına bir giriş yapalım. Öncellikle antivirüs programı olarak kendi tercihimin Kaspersky olduğunu belirtmek istiyorum. Bunu dedikten sonra kaspersky antivirüsü inceleyelim. Kaspersky genel itibariyle her türlü virüsü neredeyse bulabilen bir program öyleki norton veya avastın bulamadığı anlarda kaspersky’i yükleyip bilgisayarınızı tarattığınızda virüsü anında bulup siliyor. Buna şöyle bir örnek vermek istiyorum. Avast kurulu bir bilgisayara virüs bulaşıyor. Avast virüsü buluyor ama silemiyor. Kaspersky yüklediğinizde bilgisayarı daha taratmadan virüs buldum sileyim mi diye uyarı veriyor. Artık anlayın farkı… Zaten norton antivirüs değil virüsün ta kendisi. Güzel bir arayüz dışında işe yarar hiç bir yanı yok. Bilgisayarınıza kesinlikle yüklememenizi tavsiye ediyorum. Avast’a gelince idare eder denilebilir böyle ahım şahım bir özelliği yok. Bunların yanında avira antivirüs gayet başarılı ama bilgisayarınızın oldukça ağırlaşmasına sebebiyet veriyor. Bitdefender neredeyse Kaspersky kadar iyi bir antivirüs programı belkide bazı noktalarda daha iyi ama o da bilgisayarı ağırlaştıran bir program. Gelgelim nod32’ye genel olarak yine güzel bir antivirüs ama benim kanaatimce bitdefender ve kaspersky kadar iyi değil. Türkiye’ de adı fazla duyulmayan ama benim kullandığım ve memnun kaldığım McAfee antivirüs programıda gayet iyi bir program. Virüsler için birebir denilebilir cidden. Neredeyse bilgisayarınızı her türlü virüse karşı korumakta. Şu ana kadar saydığım antivirüs programlarından başka piyasada adı sanı fazla duyulmamış orta seviyede bir kaç tane antivirüs programını da saymak istiyorum. Bunlar Panda, ZoneAlarm ve Trend. Yazımda söz ettiğim antivirüs programlarının fiyatları hakkında net bir şey söyleyemiceğim çünkü her sene fiyat değiştiriyorlar fiyat performans kriterini benim açıklamalarım doğrultusunda size bırakıyorum.

Yukarıda belirttiğim antivirüs programlarını inceledikten sonra ortaya koyduğum değerlendirmede kaspersky, avira, McAfee ve Bitdefender tercih edilebilecek antivirüs programları. Bu programlara verdiğiniz paranın boşa gitmeyeceğine kefil olabilirim.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *