Skip to content

FC Barselona Rüya Takım mı?

Son zamanlarda medyada özelliklede goal.com’da lanse edilen bir olay var; şu anki barselona takımı bütün zamanların en iyi takımı mı. Yalnız Barselona’ya bütün zamanların en iyi takımı diyebilmek için, futbolun en eski zamanlarından şu ana kadar gelip geçen en iyi  takımlar ile karşılaştırmak gerekiyor. Barselona’yı değerlendirmeden önce biz bu takımları tanıyalım. Daha sonrasında da Barselona ile karşılaştırarak, Barselona’nın en iyi takım olup olmadığına karar verebiliriz.

Karşılaştırmamıza ilk olarak Bayern Munich ile başlıyoruz, en iyi oldukları dönem ise 1974-76. Bu dönemde Bayern, 3 defa o zamanın şampiyonlar ligi kupasını aldı. Bu dönem içinde göze çok güzel bir futbol oynamamalarına rağmen bir çok kupanın sahibi olmayı başarabilmişlerdi. Takımda öne çıkan oyuncu, Almanların gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu diye adlandırabileceğimiz Franz Beckenbauer.

Bir sonraki takımımız ise Liverpool. 1975-84 seneleri arasında 4 kere o zamanın şampiyonlar ligi şampiyonu ve 7 defada kendi liglerinde şampiyon olmayı başarmıştı. Çok iyi pas trafiği yapmalarına ve oyun akışını iyi kontrol etmelerine rağmen, başarılarının sırrı çok iyi olan savunmalarında yatıyordu. Hatta defanslarına, istatiksel olarak baktığımızda Ingiltere futbol ligi tarihinin en iyi defansı denebilir. Liverpool bu senelerde takım halinde iyi savunma yapıyordu, öne çıkan futbolcuları yok demek yanlış olmaz.

Ezeli rakibi Real Madrid’te 1953 ile 1960 yılları arasında gerçekten de bir çok başarının altına imza atmıştı. O zamanın şampiyonlar ligi kupasını tam 5 kere kaldırmışlardı. Öyleki Real Madrid hakkındaki tek yorum, bu futbolcular insan olamazdı. Takımın şüphesiz en iyi oyuncusu olan Alfredo Di Stefano, bütün zamanların en iyi futbolcuları arasında gösterilmektedir.

Bir zamanların efsane takımı Ajax ise Barcelona’ya en büyük rakiplerden biri gibi görünüyor. Ajax 1965 ile 1973 yılları arasında her kupayı kazandı. Bu kupaların arasında 3 kere o zamanın şampiyonlar ligi kupası var. Ajax takımhalinde müthiş bir akıcılık içerisinde futbol oynuyordu. Ajax’ın bu dönemdeki futboluna total futbol denildi ve kelimenin tam anlamıyla bir ekol haline geldiler. Gerçekten de bu dönem Ajax’ın ve Hollanda futbolunun çağıydı. Ajax’ın bu dönemdeki en iyi futbolcusu Johan Cruyff’tu. Bu dönemde, Cruyff 3 defa en iyi futbolcu(FIFA Ballon d’Or) ödülünü kazanmıştır.

Şimdi sıra Barcelona’da. Barselona’yı aslında daha iyi inceleyebilmek için bir 5-10 seneye ihtiyacımız var. Rakiplerinin hepsi uzun yıllar istikrarını sürdürebilmiş. Biz de Barcelona’yı değerlendirmek için beklemeliyiz. Hali hazırda, rüya takım olma yolunda ise emin adımlarla yürüyor. Futbolcu bazında baktığımızda, kaleci ve sol bek hariç , her biri mevkilerinde en iyi futbolcular. Takdir edersiniz ki, futbolcu kalitesi takımı başarıya götürebilecek en önemli etkenlerden biri. Futbolcuların kalitesinin yanı sıra, takım olarak da iyi bir görünümdeler. Bütün bunları düşündüğümüzde, Barselonanın rüya takım olma ihtimali çok yüksek.

Şu anki barselona ile saydığımız diğer takımları karşılaştıracak olursak, Barselona’nın rakiplerinden hiçte alta kalır yanı olmadığını görebiliriz. Bence en önemli rakibi olan Ajax ile hemen hemen aynı seviyede diyebiliriz. Çünkü, Ajax’ın oynadığı total futbolu Barselona’da gözlemleyebiliyoruz. Rakip kim olursa olsun, topa sahip olup hücumu düşünen bu anlayış hem göze hitap ediyor, hem de iyi sonuçlar veriyor. Barselona istikrarı yakalarsa, rüya takım olucaktır.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *