Skip to content

Google


Google ilk olarak 1996 yılında Larry Page adındaki doktora öğrencisinin Stanford üniversitesindeki araştırmasıyla başladı. Larry Page’in yanına daha sonra Sergey Brin katıldı. Çalışmalarında internetin matematiksel yönlerini keşfetme yönünde ilerleten ikili, internet sayfalarındaki linkler üzerine yoğunlaştı. Bunun üzerine bir sayfaya verilen linklerin sayısının o sayfanın değerini artırdığı prensibi üzerinde durdular. Bu çalışma sonrasında PageRank algoritmasını geliştirdiler.
Aranılan şeyin en çok o konuyla ilgili linklerin çoğunluğuna sahip sayfa olduğu sayfada olduğuna emin olan ikili Google’ı resmen kurmaya karar verdiler. İlk arama motoru google.stanford.edu adresi aracılığıyla denendi. 1997 yılına gelindiğinde ise basit bir şirket olarak Google kuruldu. Google adı ise yanlış bir telafuz sonucunda ortaya çıkmıştır. 1 in arkasından 100 sıfır anlamına gelen googol şu an ki google isminin ilham kaynağı olmuştur.
1998 yılına geldiğimizde google tam olarak 60 milyon sayfaya ulaşabilmekteydi ve değeri günden güne büyümekteydi. O zamanlarda popüler olan Yahoo,msn ve benzeri sayfalar google’ın en büyük rakipleriydi. 1999 yılında Google Silikon vadisine taşındı. Şirket o zamandan bu zamana aynı yerde kalmıştır. Tabii yıllar geçtikçe dünyanın çeşitli yerlerinde merkezler kurulmuştur ama ana merkez halen Silikon vadisindedir.
Günümüzde ise çoğu kişinin ana sayfası olan google, araştırma denildiğinde ilk akla gelen arama motoru halini almıştır. Bir çok eklentisiyle hayatı kolaylaştıran google avrupanın bir çok ülkesinde merkezler kurmuştur. İlk kurulduğunda yalnızca 100000 dolara mal olan şirketin bu günkü değeri tahminlerin ötesindedir.

2 Comments

  1. googol diye hatırlıyorum ben orjinal adını.

  2. Yusuf Aytaş Yusuf Aytaş

    Saol woofer dalgınlığıma gelmiş yanlış yazmışım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *