Skip to content

HP Faciası

Yaklaşık 2.5 sene önce HP nin Pavillion serisinin RP981EA modelindeki laptopunu satın almıştım. Çoğu HP Laptop kullanıcısın karşılaştığı sorunlarla bende yüzleştim. Bunlardan ilki belkide en önemli sorunu olan bilgisayarın aşırı ısınmasıydı. Bu sorun bazen öyle haller alıyorduki bilgisayarın aniden kapanmasına sebep oluyordu. Bu soruna zamanla alışmak zorunda kaldıysamda problemler bununla bitmedi. Bilgisayarı itina ile kullanan biri olmama rağmen ses sisteminde bir problem çıktı. Bunun üzerine HP servisine gittim. Ve bilgisayarımı tamire verdim. Benimle birlikte HP alan bütün arkadaşlarımda çeşitli nedenlerle servislere başvurdu. Kimi zaman bilgisayar 30 gün sonunda hiç bir tamir yapılmaksızın geri verildi kimi zamanda yarım yamalak tamirattan geçtikten sonra iade edildi. Buna bir örnek vermeden geçemeyeceğim. Arkadaşımın laptopunun anakartında problem vardı bilgisayarın bataryasını şarj etmiyordu. HP servisine bilgisayarını verdi. HP servisi ise bataryada problem olmadığı halde bilgisayarın bataryasını değiştirerek bozuk bilgisayarı geri verdi. Diğer bir arkadaşımın bilgisayarı ise 4 ay kadar serviste kaldı. HP nin söz verdiği gibi para iadesi de olmadı. Çünkü bilgisayarı 30 iş günü içerisinde bozukda olsa geri verdiler. Neyseki benim bilgisayarımda yukarıda saydığım servis problemlerini yaşamadım. Bilgisayarımı aldığımda bir problem yoktu.
Bundan yaklaşık bir sene sonra – bu tarih garantisinin yarım yıl geçtiği zamana tekabül etmekte- bilgisayarımın sabit diskinde problem meydana geldi. Sorunu HP servisinde çözmey daha sağlıklık bulduğum için bilgisayarımı servise götürdüm. Sabit diskte problem olduğunu ve gerekli tamirin yapılmasını istedim. HP yaklaşık iki gün içerisinde bana hangi parçaların ne kadar olduğunu bildirdi. Parçaların fiyatını duyduğumda şaşkınlıktan sadece güldüm. Bu fiyatlara sade gülünebilirdi. 120 gb HP sabit disk 112 dolardı. Dahası KDV debu miktara dahil değildi. Size miktarın ne kadar komik olduğunu şöyle açıklayayım aynı dönemede WD Sabit Disk 320 GB 70 dolar civarındaydı ve KDV de bu fiyata dahildi. Bu fiyatları görünce HP den sabit disk almaktan vazgeçtim. Bilgisayarımı servisten almak istedim. Ama 20 dolar civarında bir para talep ettiler. Bu parayı vermek zorunda kaldım. Bilgisayara her hangi bir tamir yapılmadı bu süreç içerisinde. Eğer sabit diskte problem olduğunu buldukları için alıyolarsa ki büyük bir yalan olurdu çünkü ben zaten bilgisayarın arızasını ayrıntılı bir şekilde verdikleri forma yazmıştım.
Bilgisayarımı servisten aldıktan sonra büyük bir bilgisayar mağazasına gittim. Burada bilgisayarımın sabit diskini çıkardığımızda HP’nin SATA harddiskinin kendi özel üretimi olduğunu gördük ve serviste tamir parasıyla birklite 152 dolar ve KDVsini vermeye mecbur tutulduk. Aynı problemi benim iki arkadaşımda yaşadı. İlk arkadaşım bilgisayarını servise götürdüğünde çıkarılan fiyat 600 TL olmuştu ki zaten bilgisayarı satsa 600 TL etmezdi. Bilgisayarını hurdacıya verdi. Diğer arkadaşımında bilgisayarının anakartı yandı garantisi bittikten 3 veya 4 ay sonra. İstedikleri para bilgisayardan yine pahalıydı dolayısıyla onun bilgisayarıda hurdaya çıktı.
Şimdi soruyorum HP gibi dünya devi diyebileceğimiz bir markanın standartlar dışında sabit disk satıp(sattığı miktar normal bir sabit diskin 4 katı hemen hemen) haksız kazanç elde etmesi bu firmaya ne kadar yakışıyor? Bu kadar sorunlara rağmen piyasada nasıl tutuluyor?
Hakkımı armak istediğimde her seferinde müşterir temsilcileriyle muhattap olmaktan bıktığımı ve gerçekten sorunuma çare olabilecek kimseyi bulamadığımı belirtmek istiyorum. HP’nin yardım desteğinden her türlü servisine ve hizmetine hatta ve hatta sattığı ürüne bu saatten sonra hiç bir şekilde itimat etmeyeceğim. Sizde arkadaşlar HP almak isteyen arkadalarınızı almamaya ikna edin ve hatta HP’ye karşı kurduğum facebook gurubuna sizde katılın. http://www.facebook.com/s.php?ref=search&sid=4215b6c4c9e0cec034e0572d52033d51&init=q&q=hp%20almay%C4%B1n#/group.php?gid=126459499992

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler hakkımızı aramaya devam edelim…

14 Comments

 1. Metin Metin

  Çok haklısın kardeş. bende hp laptopumu 6 kere servise yolladım . o kadar yollamama rağmen halen sorun yaşıyorum. garantisi bittiği için de servise götürüp baktırtmak istemiyorum çünkü biliyorum ki gereğinden çok çok fazla miktarda para isteyecekler. ve bunlara rağmen tam bir sonuç alamıyacağım da malum. 6 kere yolladığım halde laptop düzelmediyse bundan sonra da düzelmeyecektir. bence pavilionların piyasadan toplanması lazım

 2. Bi’ sorum var Yusuf Aytaş.

  600 lira fiyat biçilip de bilgisayarını hurdaya veren şahıs ben mi oluyorum? Eğer öyleyse hangi hurdaya vermişim bi açıklar mısın? 🙂

  Aslında daha da fazla sorum var da şimdi beni HP fanı filan ilan edersin her odama geldiğinde de HP’ye yüklenirsin diye yazmıyorum. 😀

 3. Clayyy Clayyy

  HP dediğin firma yazıcı ile işe başladı hep iyi diye onu kullanıp hep sövdüm, printerları bu kadar dandik olan firma o işi becerememesine rağmen bir de diğer sektörlere atıldı, e Yusuf sen uyduruk ürünleri göre göre niye gidip yine HP alıyosun ki arkadaş, dünya devi falan da değil bence, uyduruk printercının ne haddine gidip laptop yapmak!? Gitmiş fotoğraf makinesi bile çıkarmış adamlar, printer dan fotoğraf makinesine ne alaka? Almayın kardeşim.

 4. enes deveci enes deveci

  anakartı yanan kişi benim. laptopu ısınıp kapanma problemı nedenıyle servıse verdım garantı bıttıkten 1-2 ay sonra. bana cıkardıkları fatura 510$ + KDV ıdı. sordugumda anakart ve batarya unıtesı yanmıs dedıler. Bende gıdıp 700$ a baska basıt bır laptop aldım fakat sansa bakın kı buda 90dereceden asagıya calısmıyor. Bununda anakartı yanması yakın:s

 5. Ah yusuf ah. Yazdıklarının çoğuna katılmakla birlikte bir kaç nokta varki bende de soru işaretleri bıraktı. Örnek olarak “itina ile kullanan” kısmı olabilir :D.
  Bende bir hp kullanıcısı olarak bu sorunların hiç birini yaşamadım ama bir daha bilgisayar alıcak olursam aklımda ki firma hp değil buda açık.
  apple değil onur 😀

 6. Yusuf Aytaş Yusuf Aytaş

  Ya şimdi itina ile kullanıyorum demek benim açımdan biraz yanlış olabilir. Ama kırıp dökmüyorumda 😀
  Apple konusunda bende sana hak veriyorum 😀

 7. Merhabalar..

  Ürünün sarj etmemesinin anakarttan olduğunu söylemişsiz.Nasıl emin olabiliyorsunuz..?

  30 iş günü ! içeriisinde tamiri yapılamayan ürünler hakkında gerekli şartnameleri izleyerek hakkınızı kullanabilirdiniz.

  Hangi makama başvurdunuz peki..?

  Kendi görüşlerinizde haklı olabilirsiniz lakin sırf karalamak adına yorumlarda bukadar düşülmez.

 8. Yusuf Aytaş Yusuf Aytaş

  Ürünün şarj etmemesinin sebebinin anakarttan olmasını ürünün anakartının değiştirildiğinden anlıyoruz…

  30 gün iş günü içerisinde hp nin yaptığı sadece oyalamak oluyo zaten bilgisayarı 30 iş günü içerisinde kesin teslim ettiği içinde yasal bir prosedür uygulanamıyo.

  Müşteri temsilcileriyle 10-15 kere konuştum ve arkadaşlarımda yine aynı şekilde konuşmuş ama bir sonuç çıkmadı. Daha yüksek bir makamada hp saolsun başvuramadık…

  Karalama değil yani hp nin yaptığı bir noktada hırsızlık ve haksız kazanç…

 9. Ender Demirkaya Ender Demirkaya

  Ben HP laptop umu ilk aldığımda bilgisayar bataryayı şarj edemiyordu. Daha kullanamadan servise vermekle başladı HP macerama :D. Batarya şarj olmuyo diye servise verdim. Neyse ki 9-10 gün içinde geri döndüler, bilgisayarınız hazır dediler. Bataryayı değiştirmişler sağolsunlar. Ama gel gör ki sorun bataryada değildi zaten. O kadar servis sağlayıp tamir ediyosun, yaptığın şey olmuş mu olmamış mı diye insan test etmez mi?
  İkinci verişimde özellikle “bilgisayar bataryayı şarj etmiyor” diye yazdım ki başta sorunun ne olduğunu anlamaya çalışanlar zorluk çekmesinler. Tabi bu arada servisten gelince bilgisayarın usb girişleri, dvd rom u, bazı tuşları da çalışmamaya başladı. 40 gün sonra alabildim ancak. Bilgisayarımı yeni almış olmama rağmen kullanmaya 2 gibi bir süre sonra başladım 🙂 İnsanda ne heves bıraktılar ne bişey:D.
  Garanti süresinin geçmesinin hemen sonrasındaysa ekranın 1/3 yoktu artık, ekranın alt tarafını tahmin ederek kullanmaya başladım :D.

 10. Aydın Menderes Aydın Menderes

  elektronik satan zincir mağazaların birinde çalışıyorum, bunun yanında 2,5 yıl pavilion dv6000 serisi notebook kullandım ve çalınana kadar hiçbir problem yaşamadım. yeniden dizüstü bilgisayar almayı düşündüğümde de bakacağım 3 markadan biri hp. bu zamana kadar 100 lerce ürünü servise gönderdik ve memnuniyetsiz müşteri sayısı çok az. genelde parça değişimleri parçaların (anakart-optik sürücü-hdd vs)yurtdışından gelmesi nedeniyle (çok yaygın modeller hariç) 30 iş gününe yetişmiyor ve hp nin size sunduğu güncel modelle değişimmi para iadesimi seçeneklerinden biri ile son buluyor. onun dışında onarılmadan gelen ürünler tabii ki oluyor, her markada olduğu gibi. bunu da 4 kere tekrarlaması halinde tüketici hakem heyetlerine başvurarak çok rahat çözebiliyorsunuz (şu ana kadar tüketicinin aleyhinde bir karara hiç rastlamadım)ve son olarak eğer bilgisayarınızı sizin için servis işleriyle uğraşacak bir yerlerden alırsanız (zincir mağazaların hemen hemen hepsinde servise gönderim ve takip işleri yapılıyor) 30 işgününde gelmeyen ürünler için zaten zaten sıfıt kayıpla geri ödeme alabiliyorsunuz. ve son olarak markası ne olursa olsun aldığınız cihaz ilk ay içinde arıza yaptıysa servise değil aldığınız yere götürün. servis sadece onarım garantisi verir değişim yada iadeyi aldığınız yerin talep etmesi gerekir.

 11. Yusuf Aytaş Yusuf Aytaş

  Gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim Aydın bey. Ben ve arkadaşlarım HP den cidden uygulamalardan rahatsız olduk. HP nin kalitesinden ziyade servisteki aksamalardan şikayetçiyiz. HP bazı noktalarda ucuza kaçabilmek için, diğer parçalara nazaran daha kötü anakart ve daha kötü bir takım donanımlar kullanıyor. Bu da çok fazla servis sorununa neden oluyor. Ama yinede memnun olan arkadaşlarımızın olduğunu unutmamamlıyız. Fakat, HP gibi büyük firmaya sorunsuz müşteri anlayışı yakışır. Yorumlarınız için çok teşekkürler…

 12. mert mert

  Aydin bey dogru soylemis. Firmalarin haksiz yere isguzarlik yaptigi durumlarda hic dusunmeden kaymakamliklarda bulunan tuketici hakem heyetine basvurun. Paranizi catir catir alirsiniz. Cok az firma tuketici hakem heyeti kararina itiraz ederek olayi mahkemeye tasimistir. Genelde Acer firmasi bu kararlara itiraz ederek birkac vakayi mahkemeye tasimisti, sonuc olarak hem butun davalari kaybettiler hemde davacinin avukat masraflarini karsilamak zorunda kaldilar.

 13. ibrahim ibrahim

  ben hp pavilion alalı 3 sene oluyo tık demedi daha sadece şarj almıyo ama bunun yanında çok bile dayandı bize diyebilirim
  kaç kere yere düştü küçük çocuğun elindede oyuncaak arkadaşlar kısacası elektronik şansss işiiii

 14. cengiz cengiz

  HPDEN NEFRET EDİYORUMMMM.LAPTOPLARINDA İMALAT HATASI VAR PAVİLİON SERİLERİNDE, İLGİLENMİYORLAR.ALMAYIN ARKADAŞLAR ALDIRMAYIN BU ŞEREFSİZLERE MİLLİ SERVETİMİZİ HAK ETMEDİKLERİ HALDE KAPTIRMAYIN…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *