Skip to content

Jose Mourinho

Yazımın başında size Mourinho’yu kısaca tanıtmak istiyorum. Jose Mourinho, 26 Ocak 1963’te Portekiz’in Setubal şehrinde doğdu.  Baby Robson’ın yanında çevirmen olarak başladıktan sonra, kariyerine Barcelona’da devam etti. Burada da futbolcular ile teknik direktörler arasında çevirmenlik yaptı. Daha sonraları Louis Van Gaal’in isteği üzerine Barcelona B’nin teknik direktörlüğüne getirildi. Ayrıca bir kaç maçtada Mourinho’dan yardımcı teknik direktör olarak yararlandı. Mourinho ilk olarak Benfica’da teknik direktörlük görevine getirildi. Burada yaşadığı başarıdan sonra Porto’nun ilgilisini çekti ve Porto’nun teknik patronu oldu. 2003 yılına gelindiğinde, ligde şampiyon olup ueafa kupasınıda kaldırmıştı. Bir sonraki yıl ise şampiyonlar ligi şampiyonu olarak dikkatleri üzerine topladı. Roman Abramovich’in isteği üzerine Chealsea ile el sıkıştı. Ciddi bir transfer bütçesiyle, Didier Drogba, Michael Essien, Ricardo Carvallo gibi önde gelen isimleri kadrosuna kattı. İlk senede ligde şampiyon olup, şampiyonlar liginde de yarı finale kalma başarısını gösterdi. Chealsea’de kaldığı süre boyunca bir çok başarıyı kucakladı. 2008’de Inter’in teknik direktörü olmayı kabul etti. İlk senesinde çok büyük başarılar bekleyen taraftarlara, isteneni kısmende olsa veremedi. İkinci senesinde bir çok transfere imza attı. Ibrahimovic ve Wesley Snejder gibi dünyanın sayılı futbolcularını kadrosuna kattı. 2009-2010 sezonun neredeyse her kupayı müzesine götürme başarısını yaşadı. 2010 yılında Real Madrid  teknik direktörlüğüne getirildi.

Mourninho şimdilerde dünya tarihindeki en iyi teknik direktörleri arasında gösteriliyor. Takma adı olarakta “The Special One” özel biri adıyla anılıyor. Mourinho şimdiye kadar çıktığı maçların 68% yenme oranıyla gerçekten de çok başarılı bir teknik direktör olduğunu gözler önüne seriyor. Kariyerindeki başarılı olmasında en büyük nedenlerden birinin İspanyolca, İngilizce, İtalyanca gibi bir çok dile hakim olmasının önemli bir yer tuttuğunun altını çiziyor. Genel olarak agresif çıkışları ve yüksek egosuyla gündeme gelen Mou, oldukça hazır cevap olduğunu her fırsatta eleştirmenlere gösteriyor.

Mou’yu bu kadar tanıttıktan sonra, neden iyi olduğunu kendimce yorumlamak istiyorum. Bir takımı takım yapan oyuncularıdır. Mourinho yaptığı transferle ile kendisin futbolcuları analiz etmekteki becerisini kantılıyor. Bunlara bir çok örnek vermek mümkün, mesela Mesut Özil, Essien, Drogba, Deco ve daha niceleri. Bu oyuncular bulundukları takımlarda gerçekten iyiydiler ama onların birer yıldız olduğunun farkına varmak herkesin harcı değil. Zaten, yıldızları bir arada oynatabilmekte önemli bir yeti. Mou, ayrıca taktik ve teknik olarak gerçektende çok yetenekli. Bir çok farklı ligde bir çok takımda teknik direktörlük yapıp hepsinde de başarılı oldu. Bu takımlarda uyguladığı taktikler ise birbirinden farklıydı çünkü takım için ideali bulmayı biliyordu. Bu onun taktik bilgisini ve oyuncuları uygulanan taktiğe alıştırma becerisini gösterir. Ayrıca Mou, saha içinde de yaptığı yerinde değişikliklerle de oyun içinde maça hakim olabilmekte, müdahaleleri ile maç çevirip, maç kazanmayı en iyi şekilde başarabilmekte. Dahası Mourinho, büyük maçların adamı. Karşısındaki teknik adamı oynattığı oyun sitili ile ters köşe yapmakta üstüne yok. Bir bakarsınız savunma oyuncusu hücum hattında pres yaptığını görürsünüz yada bir hücum oyuncusu savunmaya olabildiğince yakın oynattığına şahit olursunuz. Mourinho, futbolcularını maça hazırlama ve onlara kazanma hırsını aşılamakta da mükemmel. Cristiano Ronaldo’ya bile pres yaptırabiliyorsa yada takım ruhuyla oynamayı az da olsa öğretebiliyorsa, gerçektende ikna kabiliyeti olarak ve oyuncu yönetme becerisi olarak Mou’yu yüceltmek yersiz olmasa gerek. Son olarak Mou çok istikrarlı bir teknik adam olduğunu yaptığı maçlara ve istatistiklere bakarak görebiliriz. Barcelona belkide gelmiş geçmiş en iyi futbolu oynarken, Real Madrid’te çok büyük işler yaptı;  yapmaya da devam edeceğine eminim.

Yazımın son kısmında olaylara başka bir açıdan bakalım. Ya Mourinho Barcelona’nın başında olsaydı. Eğlenceli bir takım olacağına ve  gücüne güç katacağına kesinlikle eminim. Aslında bildiğimiz gibi Barcelona’ya çok da yabancı değil Mou,  belkide bir gün Barçanın teknik direktörlüğünü yapar. Barcelona’ya katacaklarına gelirsek, bir kere çok iyi transferler yapacağı aşikar. Sonuçta Barcelona bütçesi Madrid’in kadar olmasada, çok da aşağı kalır yanı olduğunu düşünmüyorum. Barçada hali hazırda gayet işleyen bir taktik var bunu belki biraz daha geliştirilebilir ama maçların akışına çok iyi müdahalelerde bulunacaktır. Son olarak, futbolcular zaten hazır durumda ama onlara daha fazlasını verebilirsiniz, bu noktada Mou ciddi anlamda iş görecektir. Kimbilir, belki bir gün Barça’nın teknik adamı olur 😀

Yazımı güncellemek istedim çünkü bir önceki paragrafta Mourinho’nun Barcelona’nın başında olması ile ilgili yazdıklarımı geri alıyorum. Bu kadar ahlaksız bir şekilde futbol oynatan bir adamı Barcelona camiasının hiçbiryerinde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Kendi futbol ahlakıda ciddi derece sorgulanmalı. Hem verdiği demeçlerle, hem de yaptığı hareketlerle futbolu katlediyor. Evet Mourinho Barcelona’nın hiç bir yerinde olmamalı.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *